Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetleme Sistemi

U-ETDS Sıkça Sorulan Sorular


 

 

Yetki belge sahibi kişinin (örneğin; K1, D2 gibi) E-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra arama butonuna “IP tanımla” yazarak “U-etds tüzel/gerçek kişi IP tanımlama” linkinden birini seçip çıkan şirketinizi ekleyip  ilerleyiniz. “IP ekle” butonuna tıklayarak “uetds.net/basvuru”  kısmında yazan Ip adreslerimizi (94.73.150.29 ve 37.148.212.92) ekleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

Başvuru adımları için sayfamızdaki “Başvuru” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

 

Fiyat bilgisi almak için sayfamızdaki “Fiyatlar” bölümünü ziyaret edebilir ya da “İletişim” bölümünden firma yetkililerimiz ile görüşme sağlayabilirsiniz.

 

U-ETDS programını Ücretsiz Deneyebilirsiniz! Bunun için sayfamızdaki “Ücretsiz Dene”  bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

 

Özel yazılım programlarına entegre edilebilir. Entegrasyonla ilgili daha fazla bilgi almak için sayfamızdaki “Entegre Ol” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

 

Android için google playden “uetdsnet” uygulamasını indirebilirsiniz, Iphone için henüz yayında değil.

 

Iphone için henüz yayında değil fakat İos kullanıcıları için Safariden “app.uetds.net” linkine giriş yapıp ana ekrana kaydedebilirsiniz.

 

“Kullanıcı” bölümünden “Kullanıcı Ekle” butonuna basarak kullanıcı ekleyebilirsiniz.

 

Kullanıcı eklerken farklı mail adresi ve şifre ile oluşturulması gerekmektedir.

 

Kullanıcı eklerken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ekleyeceğiniz kullanıcının türüdür. Yönetici kullanıcı yetkili kullanıcı olup, sefer silme, araç ekleme, araçları diğer kullanıcılara tanımlama gibi işlemleri yapabilmektedir, Kullanıcı olarak açtığınızda; yönetici kullanıcının yetkilendirdiği işlemleri yapmaktadır.

 

Sisteme giriş sağladıktan sonra kullanıcı bölümüne girip “şifre” kısmından yeni şifre oluşturabilirsiniz.

 

“Personel” bölümünden “Personel Ekle” butonuna basarak personel ekleyebilirsiniz.

 

Personele bağlı sefer kaydı mevcut ise personel silme işlemi yapılamaz. Dilerseniz pasife alabilirsiniz.

 

“Araç” bölümünden “Araç Ekle” butonuna basarak araç ekleyebilirsiniz.

 

U-etds sistemi içerisinde, sistemi kullanan diğer firmalarla araçlarınızını paylaşabileceğiniz bir özelliktir.

 

Araca bağlı sefer kaydı mevcut ise araç silme işlemi yapılamaz. Dilerseniz pasife alabilirsiniz.

 

Araçları, “yönetici” kullanıcı tanımlar.  Eklenen araçların görünmeyen kullanıcıya “X” plakanın yetkisi yönetici kullanıcı tarafından verilmelidir.

 

“Sefer” bölümünden “Sefer Ekle” butonuna basarak sefer ekleyebilirsiniz.

 

Sefer eklerken “Gelire Yaz” butonuna tıkladığınızda “Muhasebe” bölümlerinde veri oluşmasını sağlar.

 

Bildirilen seferleri takip edebileceğiniz bölümdür.

 

Bildirilen seferlerin, sistem içerisinde ay, araç, acenta ve şoför bazında  raporlanmasıdır.

 

- Öncelikle web servise istek gönderen ip adresi bölge müdürlüğünde tanımlanan ip adresi içerisinde mi kontrol edilmeli. 

- Web servis adresi kontrol edilerek bağlantı kurulan adres test ortamı ise test kullanıcıAdı/şifre bilgileri ile, gerçek ortam ise gerçek ortam kullanıcıAdı/şifre bilgileri kullanılarak istek gönderilmesi gerekmektedir.

 

KullanıcıAdı/Şifre bilgileri oluşturulduktan bir gün sonra aktif hale gelmektedir. KullanıcıAdı/Şifre aktif hale gelme süresi dolmasına rağmen hata alınıyorsa kullanıcı bilgileri doğruluğu kontrol edilerek bakanlık ile iletişime geçilebilir.

 

- Gönderilen iniş yer kodu güzergahta tanımlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Yolcu iniş yeri gönderilirken güzergahta tanımlı olmasına dikkat edilmelidir. Güzergah yer listelerini sorgulamak için web serviste bulunan guzergahYerListesi metodu kullanılabilir. 

- İniş yer kodu tanımlı değil ise bölge müdürlüğünden iniş yer kodunun tanımlatılması gerekmektedir.

Gönderilen plaka bakanlık sisteminde herhangi bir yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (B1, D1) eklenmesi gerekmektedir veya yetki belgesine kayıtlı bir plaka gönderilmelidir.  

 

Gönderilen plaka bakanlık sisteminde herhangi bir yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (A1,A2,B2,D2) eklenmesi gerekmekte veya yetki belgesine kayıtlı bir plaka gönderilmelidir.  

 

Gönderilen plaka firmanın yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (B1,D1) eklenmesi gerekmekte veya yetki belgesine kayıtlı bir plaka gönderilmelidir.  

 

Gönderilen plaka firmanın yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (A1,A1,B2,D2) eklenmesi gerekmekte veya yetki belgesine kayıtlı plaka bilgisi gönderilmelidir.  

 

- Gönderilen güzergah kodu firmada kayıtlı olmadığından veya bulunamadığından bu hata alınmaktadır. (Güzergah kayıtlı fakat aktif olmayabilir) Firmanın tanımlı aktif güzergahları web serviste bulunan hatIzinleriSorgulaYurtIci metodu ile sorgulanabilir. 


- Güzergah yok ise bölge müdürlüğünden güzergah tanımının yapılması gerekmektedir.

 İçerik Listesine Dön